چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
 |  19/ سپتامبر/ 2021 - 3:19
  |   نظرات: يك نظر
468 views

( شیخ نادر بیگدلی ) بررسی چهار چالش تشکل های مردمی در خطبه نماز جمعه

 

 

 

 

 

 

( شیخ نادر بیگدلی) بررسی چهار چالش تشکل های مردمی در خطبه نماز جمعه اوز

منیت و خودبینی از بدترین آفت‌هایی است که می تواند تشکل‌های مردمی را از کارآیی لازم بیندازد

شیخ نادر بیگدلی خطیب این هفته ( ٢۶ شهریور ) شهر اوز، یکی از خواسته های خداوند از انسانها را موثر بودن در دنیا دانسته و بیان داشتند : خداوند از انسانها خواسته است که به گونه‌ای زندگی کنند که آثار مثبت حیات آنها در دنیا باقی بماند و نسبت به مسائلی که در اطراف آنها اتفاق می افتد بی تفاوت نباشند و در شادی‌های مردم شاد و در مشکلات و سختی های مردم ، کنار آنها باشند، همچنان‌که رسول الله صلى الله علیه وسلم نسبت به مردم اینگونه بودند.

شیخ نادر بیگدلی در ادامه خطبه ضمن اشاره به دلسوزی و دغدغه‌مند بودن بعضی از افراد در جامعه که منجر می شود گاهی به صورت فردی و گاهی به صورت گروهی و سازمانی درصدد اصلاح امور و مشکلات باشند، به چهار آفت از آفت هایی که می تواند سازمانهای مردم‌نهاد را در برگیرد اشاره کرد.

ایشان اولین آفت را فراموشی هدف از تشکیل سازمان و نهادی که آن را به وجود آورده اند دانسته و گفتند : مهمترین هدف هر نهاد مردمی خدمت به خلق و جلب رضایت خداوند است، چون با خدمت به خلق است که انسان می تواند رضایت پروردگارش را به دست آورد و اگر ما این اهداف مهم را فراموش کنیم به بیراهه خواهیم رفت.

شیخ نادر بیگدلی دومین آفت را منیت و خودبینی دانسته و گفتند : اینکه انسان یا هر تشکل و نهادی فقط و فقط خودش را ببیند و تصور کند که فقط و فقط گروه و جمع خودشان است که فعالیت می کنند و فعالیت و تلاش دیگران را نبینند ودرصدد تخریب فعالیت و شخصیت آنها باشند مذموم است.

ایشان خودبینی و تکبر را بدترین آفتی دانستند که می تواند هر نهاد و سازمانی را از کارایی لازم بیندازد و خودبینی و شعار أنا خیر منه را از خصوصیات بارز ابلیس و شیطان دانسته و اشاره نمودند که در اسلام هیچ توجیهی وجود ندارد که انسان خودش را بهتر از دیگران بداند و تکبر بورزد.

خطیب نماز جمعه اوز سومین آفت تشکل های مردمی را تشکیل تشکل های موازی دانسته و گفتند با توجه به محدودیت در نیروهای انسانی و هزینه های مادی، چرا باید کارهای موازی انجام شود؟
وی بی کیفیت بودن فعالیتها را نتیجه و ثمره ی وجود تشکل های موازی دانستند چون باعث پراکندگی سرمایه های انسانی و مادی جامعه می شود و نمی توان با نیروی انسانی و هزینه های مادی کم ، کارهای بزرگ و با کیفیت انجام داد.

شیخ بیگدلی آخرین آفت سازمان‌های مردمی را ورود به جریان‌ها و بازی‌های سیاسی دانسته وگفتند ورود به جریان و بازی های سیاسی باعث از بین رفتن کارآیی آنها می شود. 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “( شیخ نادر بیگدلی ) بررسی چهار چالش تشکل های مردمی در خطبه نماز جمعه”

 1. قابل توجه. جناب بیگدلی گفت:

  ورود به جریان‌ها وبازی های سیاسی از نظر ایشان یعنی چه. آیا فعالیت های. اجتماعی که افراد در جامعه انجام می دهند نزدیک شدن به کنش‌گران ومسولان. سیاسی شهر هم بازی. سیاسی است آدم خنثی که هیچگونه فعالیتی ندارد که. مرده. متحرک. است

آخرین نظرات
 • خیلی هم خوب که تشریف آوردند و این موزه مردمی را دیدند ، آیا خودشان کمکی به پیشرفت این موزه کردند و یا اینکه فقط آمدند دیدند و رفتن؟...
  رکنی در مطلب: بازدید ثریا ترکان بازرس استانداری، از موزه مردم شناسی شهرستان اوز
 • الهی هر چه زودتر دست ظالم از سر مظلوم کوتاه شود...
  یک موزه ای در مطلب: سندی تاریخی در موزه اوز و اعلام حمایت مردم اوز از فلسطین در سال ۱۹۴۸
 • غرورآفرین است...
  از اوز در مطلب: سندی تاریخی در موزه اوز و اعلام حمایت مردم اوز از فلسطین در سال ۱۹۴۸
 • جالب بود...
  میم در مطلب: اهمیت حفظ غذاهای بومیِ جنوب فارس و هرمزگان، از منظر مردم‌شناسی
 • ممنونم از پردازش به این موضوع مهم...
  عرفان در مطلب: اهمیت حفظ غذاهای بومیِ جنوب فارس و هرمزگان، از منظر مردم‌شناسی
 • اخی باخوادن این نوشته زیبا یاد خدابیامرز مادرم افتادم همیشهنان تنوری تفتون وکلوچه میپخت وفذای محلی می خورد ماهم باید این فرهنگ خودمان را نگهداریم وانرا توسعه بدهیم درود ب...
  در مطلب: اهمیت حفظ غذاهای بومیِ جنوب فارس و هرمزگان، از منظر مردم‌شناسی
 • مطلب بسیار جالب و ارزنده ای است به راستی که غذا های سنتی ومحلی. پیوند دهند نسلها. و مردمان. یک خطه. میشوند...
  اوزی. از شیراز در مطلب: اهمیت حفظ غذاهای بومیِ جنوب فارس و هرمزگان، از منظر مردم‌شناسی
 • کاش این کتاب ارزشمند دوباره چاپ بشه من الان جند سال هست دنبال نسخه ی کتاب هستم، ولی متاسفانه اصلا گیر نمیاد...
  در مطلب: کتاب تاریخ دلگشای اوز ، هدیه خاندان کرامتی به مردم اوز
 • با تشکر که یاد گذشته را در دلمان زنده کردید ولی بهتر بود کاملتر توضیح میدادین که به ازای هر بچه ی فوت شده فکر کنم دو تا کوزکی میدادن . در هر حال خوبه که سنتهای قدیم رو نس...
  در مطلب: کوزَکای بَراتی، کوزه ای با خاطراتی به شیرینی سال‌های کودکی
 • پاسخ به اوزی ساکن شیراز: “ اکثریت مطلق گویشوران این زبان، آن را زبان اچمی می‌نامند. “ بر پایه ای چه مدرکی ؟ در مورد زبان و یا گویش اوزی و زبان بیشتر مردم جنوب استان پارس...
  احمد ز اوزی در مطلب: با نویسندگان اوز (۲) – عبدالله خضری