جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
 |  31/ ژانویه/ 2023 - 12:11
  |   نظرات: بدون نظر
284 views

بازدید دو‌جهانگرد از موزه مردم شناسی و سایر نقاط شهر اوز

 

   

 

 

 

 

بازدید دو‌جهانگرد از موزه مردم شناسی و سایر نقاط شهر اوز

 

عبدالرحمن صالح:  غروب سرد زمستان پنجشنبه مورخه ۱۴۰۱/۱۱/۶ بود که هوای زیبای شهرمان بارانی و نسیم باد سردی می‌وزید. در این هنگام دو گردشگر به نام های بنیامین رضایی و اکبر توحیدی مهمانم شدند. آنان اهل ذوق و ادب و فرهنگ و هنر بودند که علاوه بر ایرانگردی و جهانگردی، اهل نوشتن و همچنین مستند سازی نیز بودند. فرصتی مناسبی به دست آمده بود که شهرمان را به بهترین شکل معرفی کنم. آنها را به خانه خویش دعوت کردم و آنچه که در شأن میهمان و میزبان بود را به جای آوردم تا از این طریق، علاوه بر خاطره خوبی که از خویش برای آنها به یادگار گذاشتم‌، یادآور مهمان نوازی مردم شهرمان هم باشم.
 

کاری کردم که به عنوان یک شهروند اهل اوز، چهره شهرمان در ذهن این عزیزان گردشگر به خوبی و همیشه نقش ببندد. پس از پذیرایی، شب هنگام با شریف بازرگانی مدیر موزه مردم شناسی تماس گرفتم و در مورد بازدید از موزه با وی هماهنگ کردم. آنگاه این بزرگواران را به موزه مردم شناسی اوز دعوت کردم و همانجا توضیحات جامع و کامل پیرامون این محل و آداب و رسوم و فرهنگ خوب مردم شهر و شهرستان اوز توسط فوزیه براهیمی و محمد رفیع راوند شرح داده شد. مهمانان نیز با دقت توضیحات این مسئو‌لین موزه را شنیدند و یاداشت کردند و از شهر اوز و قسمت های مختلف موزه مردم شناسی بازدید کردند و با فرهنگ و سنت شهرمان آشنا شدند.

 

فردای آن روز یعنی جمعه، از شهر اوز و از برکه های زیبایش که از شانس آنان، پر از آب شرب بود، بازدید کردند.
برکه هایی که سالیان سال منبع ذخیره آب شرب مردم شهر می باشد. آبی که مسیر آن از قطرهای زیبای باران در آسمان ها، تا فرود بر زمین و جاری شدن سیلاب، تا ورود به این برکه ها حکایت دارد و همچنین ساختمان گنبدی و مدور برکه، خبر از خیر و خیرات مردمان خوب اوز حکایت می کند.

 

آنگاه مهمانان ما، از محله های قدیم لرد برکه و لرد میری و بازار قدیم اوز، از ساباط های اوز، از خانه های قدیمی اوز بازدید کردند و فیلم گرفتند و مستندسازی کردند و در سایت خبری گردشگری خاص خودشان به نمایش گذاشتند.

 

وجود این دو گردشگر در شهر دوست داشتنی اوز مایه چشم‌روشنی ما شد و فرصتی شد تا ما بتوانیم شهر اوز را به عنوان شهری اهل فرهنگ و‌هنر و مهمان نوازی با مردمان خوب به سرتاسر کشور و به دیگران نشان دهیم. لازم به ذکر است که سه تن از جوانان شهرمان آقایان اردشیر و فرشاد شفایی و فرید فاضلی با شناختی که در شبکه مجازی اینستاگرام با آنها داشتند در شهر هر دو گردشگر را شناختند و از مرام و معرفت و احترام و مهمان نوازی اوزی سنگ تمام گذاشتند. لازم است از این عزیزان تشکر کنیم و برای بنیامین رضایی و اکبر توحیدی آرزوی موفقیت و صحت و سلامتی داریم.

 

همچنین از مسئولین موزه اوز یعنی شریف بازرگانی و محمد رفیع راوند و فوزیه براهیمی و همه همکاران و یاران موزه اوز و گروه انجمن اتحاد و توسعه شهرستان اوز تشکر و قدردانی می کنیم و از همه عزیزان سپاسگزاریم. بنابراین وظیفه تک تک ما مردمان اوز هست که شهرمان را و توانایی های آن را به نحو احسنت، نه تنها در سطح منطقه، بلکه کشور و بالا و بالاتر به دیگران نشان دهیم و آنگونه که حق است شهرمان را معرفی کنیم. 

 

 

 

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین نظرات
 • سند ارزشمندی است وشرح حال مرحوم خوب نوشته شده ، خداوند رحمتش فرماید ، آنچه مهم است ، مشاغل وی در فرمانداری ، ارتش وشرکت نفت است که بهتر بود عملکرد در مشاغل یاد شده هرچند...
  در مطلب: نامه‌ای از هنرمند خوشنویس، مرحوم محمدربیع زمان‌زاده در ۹۶ سال قبل
 • بسیار زیبا خداوند ایشان و همه اموات را مورد رحمت و مغفرت قرار دهد....
  قلم در مطلب: نامه‌ای از هنرمند خوشنویس، مرحوم محمدربیع زمان‌زاده در ۹۶ سال قبل
 • حضور اینچنین مرد بزرگی در اوز و موزه اوز بسیار جای خرسندی و افتخار برای ما آوری هاست، امیدوارم بیش تر شاهد این رویدادها باشیم، مجله ی بخارا هم واقعا می توان گفت معتبر تری...
  در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • علی دهباشی بزرگ مرد فرهنگی کشور و به بیانی آن یک تنه یک وزارت و بخارا نه یک مجله یک دایره المعارف فرهنگی است....
  در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • علی دهباشی آن یک تنه یک وزارت پاسدار فرهنگ ایران است بخارا نه یک مجله یک دایره المعارف است......
  مصیب شیرانی در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • نظر این پژوهشگر وارسته نسبت به اوز و درج آن در مجله وزین بخارا مایه افتخار و مباهات برای اوز است...
  شهروند اوز در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • اقای بازرگانی. باید در دولت جدید که مردم اوز با رای. بالا خود از ان حمایت کردند بفکر مطالبه گری. برای مناصب ومسولان ارشد شهرستان. از بین. جوانان ومدیران بومی اوز. باشیم و...
  اقای. بازرگانی. توجه. نمایند در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • در موزه مردم شناسی و موزه بازرگانان اوز، هزاران برگه از اسناد تاریخی نگهداری می شود که همه این اوراق، دارای شناسنامه خاص خود هستند و توسط واحد پژوهش موزه اسکن و خلاصه نگا...
  موزه مردم شناسی شهرستان اوز در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • جالب بود...
  اوزی در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • قابل تحسین است و موجب افتخار...
  اوزی در مطلب: تجلی هنر سوزندوزی در نگارش کتاب «مطبخ خودمونی»