جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳

تجلی هنر سوزندوزی در نگارش کتاب «مطبخ خودمونی»

زینت راوند

کتاب مطبخ خودمونی، حاصل کار بانوی هنرمند و یار موزه مردم شناسی اوز صدیقه نجم دینی است. این اثر هنری برگرفته از ذهن خلاق سازنده آن و هنر سوزندوزی این بانو می باشد که به زیبایی و با ذوق و هنر خود، توانست آن را نگارش و به تصویر بکشد.

 

در این کتاب، مطالبی از خاطرات پر شور و داستان هایی است که پشت سر هر یک از این تصاویر قرار دارد و ریشه در ذهن و گذشته نویسنده آن دارد. نجم دینی در این کتاب، به ذکر انواع نان ها و غذا ها و اسباب و لوازم آشپزخانه (گرمادو) پرداخته است.

کتاب مطبخ خودمونی، کتابی خاص است که با مطرح شدن پایلوت اوز پایتخت کتاب ایران، این خاطرات جان دوباره گرفته و آتشی به گرمایش و روشنی خورشید، به دستان توانمند و ذهن خلاق هنرمند قصه ما بخشید و توانست کتابی از جنس پارچه و نخ بنویسد و با سوزندوزی بر روی آن، هنر خود را به نمایش بگذارد.

 

 

این کتاب در نوع خود منحصربفرد و ویژه بوده و کمتر خواننده‌ ای اینگونه کتابی را به چشم دیده است. در صحفه اول با شعر زیبایی که با نخ و سوزن و با زبان بی زبانی، کلماتی را به تصویر کشیده، در همان لحظه شما را به گذشته می برد و در ادامه، هر صفحه آن حرفی برای گفتن دارد. تصاویری که با پارچه و نخ و سوزن در هم تنیده و جانی به کتاب داده است. این کتاب زیبا در موزه مردم شناسی اوز نگهداری می شود و توجه بینندگان بسیاری را به خود جلب کرده و می کند.

 

با شروع شدن سی و پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و دعوت از اوز برای شرکت در این نمایشگاه، این کتاب خاص، سفر پر ماجرا را از موزه مردم شناسی اوز به سمت تهران، شروع کرد و نهایتا در تهران خود را به علاقمندان به کتاب و کتابخوانی و هنر سوزندوزی معرفی کرد. در این نمایشگاه بینندگان داخلی و خارجی زیادی از دیدن صفحات کتاب به وجد آمدند و سر صحبت را با گذشتگان باز کردند و بینندگان این کتاب، ساعت ها به صحبت و تبادل نظر در مورد آن هنر دست این بانوی اوزی پرداختند و بر سازنده و خالق این اثر هنری آفرین گفتند.

صدیقه نجم دینی و فاطمه نجم دینی دو خواهر هنرمند و از پیشکسوتان صنایع دستی، هنر و خدماتشان را در موزه مردم شناسی اوز، با شور و علاقه دراختیار علاقمندان قرار می دهند و با پشتکار بسیار، همانند فانوسی دریایی برای راهنمایی دیگر هنرمندان و جذب آنان به ساحل شکوفایی، خود را وقف مردم نموده اند.

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “تجلی هنر سوزندوزی در نگارش کتاب «مطبخ خودمونی»”

 1. اوزی گفت:

  قابل تحسین است و موجب افتخار

آخرین نظرات
 • سند ارزشمندی است وشرح حال مرحوم خوب نوشته شده ، خداوند رحمتش فرماید ، آنچه مهم است ، مشاغل وی در فرمانداری ، ارتش وشرکت نفت است که بهتر بود عملکرد در مشاغل یاد شده هرچند...
  در مطلب: نامه‌ای از هنرمند خوشنویس، مرحوم محمدربیع زمان‌زاده در ۹۶ سال قبل
 • بسیار زیبا خداوند ایشان و همه اموات را مورد رحمت و مغفرت قرار دهد....
  قلم در مطلب: نامه‌ای از هنرمند خوشنویس، مرحوم محمدربیع زمان‌زاده در ۹۶ سال قبل
 • حضور اینچنین مرد بزرگی در اوز و موزه اوز بسیار جای خرسندی و افتخار برای ما آوری هاست، امیدوارم بیش تر شاهد این رویدادها باشیم، مجله ی بخارا هم واقعا می توان گفت معتبر تری...
  در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • علی دهباشی بزرگ مرد فرهنگی کشور و به بیانی آن یک تنه یک وزارت و بخارا نه یک مجله یک دایره المعارف فرهنگی است....
  در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • علی دهباشی آن یک تنه یک وزارت پاسدار فرهنگ ایران است بخارا نه یک مجله یک دایره المعارف است......
  مصیب شیرانی در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • نظر این پژوهشگر وارسته نسبت به اوز و درج آن در مجله وزین بخارا مایه افتخار و مباهات برای اوز است...
  شهروند اوز در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • اقای بازرگانی. باید در دولت جدید که مردم اوز با رای. بالا خود از ان حمایت کردند بفکر مطالبه گری. برای مناصب ومسولان ارشد شهرستان. از بین. جوانان ومدیران بومی اوز. باشیم و...
  اقای. بازرگانی. توجه. نمایند در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • در موزه مردم شناسی و موزه بازرگانان اوز، هزاران برگه از اسناد تاریخی نگهداری می شود که همه این اوراق، دارای شناسنامه خاص خود هستند و توسط واحد پژوهش موزه اسکن و خلاصه نگا...
  موزه مردم شناسی شهرستان اوز در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • جالب بود...
  اوزی در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • قابل تحسین است و موجب افتخار...
  اوزی در مطلب: تجلی هنر سوزندوزی در نگارش کتاب «مطبخ خودمونی»