شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
 |  6/ دسامبر/ 2021 - 9:11
  |   نظرات: يك نظر
449 views

( محمد رفیع راوند ) ساخت مخزن آب اوز تعهد مردم آماده بهره‌برداری است، اما تعهد بخش دولتی….

 

 

 

 

 

( محمد رفیع راوند ) ساخت مخزن آب اوز تعهد مردم آماده بهره‌برداری است، اما تعهد بخش دولتی……

در پی دو هفته بی آبی در اوز و مشکلات ناشی از آن ، با پیگیری ها و مذاکرات شواری شهر با مدیرعامل آبفای استان فارس و قول همکاری جهت رفع مشکلات آب اوز ، یکشنبه ۲مهرماه ۱۳۹۶جلسه ای برگزار شد و پیشنهاداتی از طرف شورای شهر مطرح شد.در پایان مقرر شد مخزنی که جوابگوی بی آبی اوز باشد با کمک خیرین و مسئولین، ساخته شود .

پس از پخش خبر و تشکیل کار گروه و اعلام مشارکت مردم در جمع آوری بخشی از هزینه آن، این کار گروه موفق به تصویب ساخت یک مخزن ۵ هزار متر مکعبی مردمی و یک‌ مخزن ۵ هزار مترمکعبی دولتی برای رفع مشکل آب شهر اوز شدند.

مردم و انجمن خیریه اوز تامین هزینه ساخت مخزن مردمی را متقبل شدند.

در نتیجه مخزن آب اوز بخش مردمی ساخته و آماده بهره‌برداری شد، اما ساخت مخزن دولتی پیشرفتی نداشته است .

در ادامه بشنویم قسمت هایی از صحبت های مسئولین شهرستان از ابتدا تاکنون:

آتش فراز بخشدار وقت اوز ( ۱۳۹۷/۱۲/۶ ):
با همکاری بخشداری، شورای شهر، شهرداری و آبفا برای پیگیری مشکل آب اقدام شده است و ۲میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از اعتبارات نفت و گاز برای ساخت مخزن ۵ هزار متر مکعبی دولتی اختصاص یافت .
وی اظهار امیدواری کرد با مشارکت مردم هزینه ساخت مخزن مردمی نیز تامین شده، تا همزمان هر ۲ مخزن ساخته شود.

جهانگیر عطوفت رئیس آبفا(۱۳۹۷/۱۲/۶):
مناقصه برگزار شده، میخ کوبی و نقشه برداری انجام شده و پیمانکار مشخص شده است. هفته آینده تجهیز کارگاه می شود و پیمانکار به بخشداری و شورا معرفی شده و به زودی عملیات ساخت مخزن دولتی آغاز می شود. درمرحله اول با برگزاری جلسه مردمی حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از سوی نیکوکاران تامین شد که پس از آن کوهبری محل ساخت مخزن( به تشخیص اداره آبفای استان) آغاز شد و همزمان خرید بخشی از میلگرد با قیمت سال ۹۸ انجام گردید.
پس از اتمام کوهبری و تنطیم قرارداد با شرکت دوهک فارس، عملیات ساخت این پروژه آغاز شد و بعد از انجام زیرسازی تا بتون مگر کف به مساحت بالغ بر ۲ هزار مترمربع( با هزینه ای حدود ۳۰۰ میلیون تومان)، آرماتور بندی کف در دست اجراست. لازم به ذکر است که در این امر مهاجران افغان ساکن اوز نیز مشارکت داشتند . در تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۱۶ با توجه به آنچه پیش بینی شده است در صورت تامین اعتبار تا تیر ۱۴۰۰ این مخزن به بهره برداری می رسد تا مشکل آب شهر مرتفع شود.

علی اصغر علیپور فرماندار شهرستان اوز( ۱۴۰۰/۸/۱۲ ):
در نشست مطبوعاتی با فرماندار شهرستان اوز و پرسش و پاسخ با ایشان، و پرسش در باره مخزن آب دولتی اوز پاسخ دادند :
شهرستان اوز یک شهرستان جنوبی، گرمسیری و خشک است و خشکسالی اخیر نیز بر مشکلات آن افزوده است. مخزن مردمی با همت خیران ساخته و کامل شده است و به زودی افتتاح می شود. مخزن دولتی نیز بتن مگر ریخته شده است و حدود ۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته ایم. با پیگیری فرمانداری ساخت مخزن به مناقصه رفته و تامین اعتبار شده است.

 

 

 

 

 

 

در ادامه نظر فائزه رضایی فعال اجتماعی اوز را می خوانیم

مردم اوز چشم انتظار تحقق وعده ساخت مخزن دولتی آب

در هر پروژه عمرانی و اقتصادی ردپایی از همراهی و مشارکت خیرین و نیک اندیشان این خطه با دولت دیده می شود و در سایه همین ظرفیت بالقوه و تعامل همه جانبه و نگاه خیرخواهانه مردم و خیرین منطقه، پروژه‌ها و طرح‌های مختلف در حوزه‌های راه، آبرسانی، بهداشت، گازرسانی و بسیاری از امور اجرایی این شهرستان اجرایی یا در حال اجرا است.
حضور و مشارکت بالای خیرین و نیک اندیشان این منطقه در ابعاد مختلف
یکی از شاخص ها و پارامترهای مهم در توسعه شهرستان‌ ها به ویژه اوز چه در گذشته و چه پس از شهرستان شدن است. ظرفیت‌های مهم جنوب استان فارس به ویژه شهرستان اوز که بر همگان واضح و مبرهن است وجود و همت والای همین مردم نیکوکار است که دولت از این ظرفیت برای پیشبرد امور و اجرای پروژه های عظیم و نیازهای اساسی منطقه در حوزه های مختلف از جمله حوزه آب و سایر طرح‌های مهم بهره فراوان می برد.

مسئله آب یکی از نیازها و ضرورت های اساسی شهرستان اوز است. اقدامات و طرح های بسیاری نیز در این زمینه انجام شده اما جوابگوی جمعیت رو به افزایش اوز نیست.
با بازگشت عده زیادی از همشهریان ساکن در شهرهای دیگر یا خارج از کشور در مقطع زمانی خاص که در اوز به سر می برند جمعیت شهر چندین برابر می شود و با افزایش مصرف، قطعی های مکرر آب را در پی دارد. کاهش نزولات آسمانی در سال های اخیر و کم آبی، مشکلاتی به همراه داشته است که می بایست توجه ویژه ای به لوله کشی ها از سد سلمان فارسی صورت گیرد و راهکارهایی برای برون رفت از کم آبی اجرا شود.

از آنجایی که کاهش منابع آبی همواره به عنوان یکی از چالش‌های اساسی و دغدغه جدی مردم این شهر بوده و هست و بخشی از طرح‌های مهم عمرانی نیز بر اساس تعهد و تأمین اعتبار لازم صورت می گیرد مشارکت خیرین در زمینه احداث مخزن ۵۰۰۰ متر مکعبی آب نمونه‌ای از حرکت خیرخواهانه خیرین در توسعه و رفع کمبود آب این شهر بوده است و مشارکت همشهریان در ساخت مخزن
بر طبق تفاهم نامه، در اسفندماه ۱۳۹۷ آغاز شد و اکنون احداث مخزن ۵۰۰۰ متر مکعبی از سوی مردم و خیرین شهر به پایان رسیده تا مرحمی باشد بر رنج بی آبی مردم…

بنا بود پروژه‌ مخزن دولتی نیز با تکمیل و بهره برداری همزمان با مخزن مردمی مشکلات کم آبی به ویژه در فصل تابستان را به حداقل برساند، اما پس از اتمام پروژه مخزن مردمی ، مخزن دولتی همچنان در حد مگر کف ، بر روی زمین مانده است.

این پروژه مشتی از نمونه خروار وعده عملی نشده دولت است و این بی اعتنایی به خواست مردم به سود کشور نیست زیرا که اعتماد عمومی را به شدت کاهش می دهد و همراهی شهروندان با حاکمیت را در اجرای امور مشارکتی دستخوش تزلزل خواهد کرد. 

 

 

   

نگارنده : محمد رفیع راوند ( خبرنگار پایگاه خبری موزه اوز )

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “( محمد رفیع راوند ) ساخت مخزن آب اوز تعهد مردم آماده بهره‌برداری است، اما تعهد بخش دولتی….”

 1. انتظارات مردم از مسولین در اوز گفت:

  عالی بود باید رسانه های اوز مطالبه گر مردم وافکار عمومی باشند چرا باید این مخزن دولتی آب که بارها قول اجرای آنرا داده اند بلا تکلیف باشد مردم برای خدمت به دولت کوتاهی نکرده اند انتظار جدی مردم از مسولین اوز. است که این درخواست حیاتی مردم را پیگیری نمایند

آخرین نظرات
 • با سپاس فراوان از شما سرکار خانم سیلوانا سلمانپور...
  در مطلب: اهدای لوح تقدیر و تندیس افتخار از طرف کمیته ملی موزه های ایران به موزه مردم شناسی اوز در روز جهانی موزه
 • از شورای شهر میخواهیم که روشن شود که بابت مجوز مرکز معاینه خودرو در شهرستان. اوز که خانم صالحی میگویند. پیگیری. کرده اند. به کجا. رسیده است...
  مرکز معاینه خودرو. به کجا رسید در مطلب: آیا وعده فرماندار و شهردار و شورای شهر اوز تحقق می‌یابد؟
 • سپاس از فرماندار بزرگوار عزیز و شورای شهر اوز وشهردار بزرگوار ومسولین دلسوز اوز انشاالله که موفق پیروز سلامت باشین...
  شهروند دلسوز اوز در مطلب: آیا وعده فرماندار و شهردار و شورای شهر اوز تحقق می‌یابد؟
 • افتخار آفرینی مکرر جنابعالی و یاران همراهتان قابل تقدیر و تحسین است . سرشار از شور و شادی با شادباشی صمیمانه به شما و تمام همشهریان ارجمندی که پشتیبان همیشگی فعالان فرهنگ...
  سیلوانا سلمانپور در مطلب: اهدای لوح تقدیر و تندیس افتخار از طرف کمیته ملی موزه های ایران به موزه مردم شناسی اوز در روز جهانی موزه
 • با تشکر از آقای رشیدی با توجه به سابقه زیاد هلال احمر. در اوز. از کارهای زیر ساختی مانند سالن های امداد وانبار و وسایل نقلیه جدید صحبتی به میان نیامده است انتظار است که ه...
  خدمت جناب رشیدی در مطلب: چکیده ای از فعالیت های جمعیت هلال احمر شهرستان اوز در سال ۱۴۰۱
 • انا الله و انا الیه راجعون...
  در مطلب: حاج رئیس عبدالرحمن احمدیان، بزرگ اوزی های دبی به حق پیوست
 • ای زنده باد خانم فاطمه گل حقیقت بانوی اول فرهنگی استان فارس از فیشور عزیزمان...
  تیره رنگین رکمان در مطلب: شهرداری و کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اوز به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار می کند.
 • ایا روزیهم هست که وقتی گوشی ها باز کنیم ببینیم نوشته اند امروز اداره ای یا پلیس به اضافه دهی یا اداراه محیط زیستی در اوز مستقر شده است...
  در مطلب: روز شورا مبارک باد، برگزاری روز شورا بدون حضور اصحاب رسانه
 • درود بر مردمان همیشه در صحنه...
  در مطلب: بازدید دو تن از معاونین وزیر میراث فرهنگی و مدیر کل میراث فرهنگی فارس و هیئت همراه از موزه های شهر اوز
 • عالی چیزی نمیشه گفت جز اینکه ما شا الله بر خانم فاطمه گل حقیقت...
  کسبه فیشور در مطلب: دکتر فروغ هاشمی در لیست مدیران فعال ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت