شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
 |  16/ سپتامبر/ 2022 - 7:49
  |   نظرات: يك نظر
552 views

سخنی باخودم در حاشیه دیدار نماینده با مردم در اوز

 

 

 

 

 

 

 

 سخنی باخودم در حاشیه دیدار نماینده با مردم در اوز

 

 بهرام رفیعی: در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ جلسه ای با حضور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد و در آن جلسه جمله «من از پشت کوه آمده ام» گفته ی یکی از روسای شورای روستای تابع شهرستان اوز بود.
چند روزی است که این جمله ذهنم را حسابی قلقلک می دهد، چون بنده هم از زیر آن کوه برخاسته ام. زیر آن کوه مردمانی زیسته اند و زندگی می کنند که به قول رئیس شورای آن، از کمترین امکانات رفاهی، فرهنگی و ورزشی نسبت به دیگر مناطق شهرستان برخوردارند. اما بهترین ورزشکاران و مهمترین استعداد های تحصیلی را در خود جای داده است . اکنون بیشترجوانان این روستای زیرکوه از پسر و دختر در رشته های پزشکی و غیره در خارج به تحصیل اشتغال دارند و احتمالا تا چند سال آینده بتوانند خدمات پزشکی منطقه را تامین و در رشته های دیگر هم از تخصص این جوانان بهره مند گردند. به یاد این جمله بهمن بیگی افتادم «من از پشت کوه آمده ام ». همین از پشت کوه آمده، بعدها چه غوغایی و چه شور و شعوری در طایفه و ایل تبار ترک ایجاد نمود که در ظرف چند دهه، بی سوادی در تمام دشت و دمن و زیرکوه و پشت کوه یافت نمی گردید. با خود گفتم هر چه شمع و گل و پروانه و بلبل جمع اند در مجلس شورای اسلامی و وزارتخانه ها و ادارات کل و استانداری ها، همه هم دارای ژن برتر هستند، چرا نمی توانند گلی به سر این ملت بزنند. کاش برای یک بار هم که شده سکان هدایت مجلس و تمام وزارتخانه ها و استانداری ها به دست این از پشت کوه و زیر کوه آمده ها که کم هم نیستند، بدهند . شاید ژن برترها بهتر بتوانند ملت را به سرمنزل مقصود برسانند. این از جنبه فولکلوریک بود که باخود داد سخن می دادم. چون سخن با نماینده و نماینده نماینده در چند روز پیش هر کس از ظن خود شد یار من یا رقیب من. هیچ کس از دید فرامنطقه ای و ملی که جوهره نوشتار من بود نگاه نکرد.

فهمیدم چقدر این مجلس که محل قانون گذاری است مهجور و محصور در حصار تنگ دید شهری و قومیتی است. ‌اگر روزی به توب بسته شده، اگر روزی بزرگترین توهین ها نثارش گردیده است، امروز چقدر بی مهری می بیند، چقدر جایگاهش تنزل یافته است که همه وظیفه قانون گذاری مجلس را در اولویت چندم قرار می دهند. اگر هم قانونی تصویب می کنند تحت عنوان مصونیت، محدودیت شدید می گذارند که مردم آرزو دارند از خیر آن بگذرند.

در شهرستان اوز که مردمش به اذعان دیگران، مردمی فرهنگی اند، چرا در فرهنگ سیاسی از خود مایه نمی گذارند و در دیدار چهره به چهره با نماینده محترم پرسش هایی که می کنند مجلس را در حد و اندازه اصلی خود که قانون گذاری است نمی بینند؟ وظایفی از نماینده می خواهند که معمولا جزو وظایف قوه مجریه است . مثلا تاسیس جاده یا مرمت آن در حوزه ی وظایف وزیر راه و ترابری است. البته نماینده محترم باید نظارتی هم داشته باشد تا حقی را ناحق نکنند. چقدر خوشحال از اینکه بودجه ی تحت اختیار خود مبالغی به حوزه های تحت پوشش نمایندگی خود اهدا می نماید. البته این بهترین تفاوت این دوره نسبت به دوره های قبلی است . لااقل معلوم می گردد نماینده پولی در اختیار دارد، فارغ از اینکه توزیع پول جزو وظایف اوست یا خیر. توزیع عادلانه آن در حوزه نمایندگی خود امتیاز محسوب و باعث پر رنگ تر شدن حضورش می گردد و خوب هم هست. اما این خوب بودن ه‍ا نباید ما را از اصل غافل نماید که مجلس، مجلس قانونگذاری این. از دل آن باید قانون در رگ و پوست جامعه ساری و جاری گردد. تا دیگر لازم نباشد برای احراز کوچکترین حقی هزینه داد. تعارف را هم بگذاریم کنار که بعد از ۷۰ سال بخشداری که بخش های همجوار با قدمت خیلی کمتر گوی سبقت را ربودند و شهرستان شدند، بگوییم این شهرستان شدن را از کام شیر گرفتیم.
البته که باید زحمات مسئولین شهری را نادیده نگرفت و از مسئولین کشوری هم تقدیر نموده و سپاس گفت که بعد از ۷۰سال بدون تنش و در فضایی آرام و صمیمی به شهرستان رسیدیم.
امروزها مهتری را باید در جایی دیگر جستجو و خطر کنیم و از کام شیر بگیریم. «قانون» همان که نزدیک به ۱۵۰سال پیش مستشارالدوله اعلام کرد تمام مشکلات ما در یک کلمه است، نبود قانون، کتابش هم یک کلمه نامید تا حکومت قانون ایجاد گردد. اما نشد، متاسفانه آنقدر با این کتاب بر سرش کوفتند تا کوبیده و فوت شد.

به هرحال داشتن اندیشه قانون گرایی ارزش آن را دارد که برای به دست آوردن آن خطر کنیم. به کام شیر رویم تا مهتری و بزرگی منطقه و شهرستان و کشور خود را تضمین نماییم . 

 

مهتری گربه کام شیر در است
شو خطر کن زکام شیر بجوی 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “سخنی باخودم در حاشیه دیدار نماینده با مردم در اوز”

 1. خدمت جناب رفیعی گفت:

  وضعیتی که در جلسه ای که شما دران حاضر بودید امروزه در تمام ایران وحتی شهرهای بزرگ نیز تکرار میشود تمام مردم از نمایندگان مجلس تقاضای کارهای اجرایی دارند نگاهی به رسانه واخبار تلویزیون ومطبوعات حاکی از این مسأله است و نمایندگان هم به اینکارهایشان افتخار میکنند. جناب نماینده به لار وگراش. وخنج هم که میروند صحبت از کارهای اجرایی است بنابراین این ویژه شهرستان فرهنگی اوز هم نیست خلاصه مجلس اهم مانند دولت وقوه قضاییه ماست وکلا شرایط امروز ما را نشان میدهند.

آخرین نظرات
 • با سپاس فراوان از شما سرکار خانم سیلوانا سلمانپور...
  در مطلب: اهدای لوح تقدیر و تندیس افتخار از طرف کمیته ملی موزه های ایران به موزه مردم شناسی اوز در روز جهانی موزه
 • از شورای شهر میخواهیم که روشن شود که بابت مجوز مرکز معاینه خودرو در شهرستان. اوز که خانم صالحی میگویند. پیگیری. کرده اند. به کجا. رسیده است...
  مرکز معاینه خودرو. به کجا رسید در مطلب: آیا وعده فرماندار و شهردار و شورای شهر اوز تحقق می‌یابد؟
 • سپاس از فرماندار بزرگوار عزیز و شورای شهر اوز وشهردار بزرگوار ومسولین دلسوز اوز انشاالله که موفق پیروز سلامت باشین...
  شهروند دلسوز اوز در مطلب: آیا وعده فرماندار و شهردار و شورای شهر اوز تحقق می‌یابد؟
 • افتخار آفرینی مکرر جنابعالی و یاران همراهتان قابل تقدیر و تحسین است . سرشار از شور و شادی با شادباشی صمیمانه به شما و تمام همشهریان ارجمندی که پشتیبان همیشگی فعالان فرهنگ...
  سیلوانا سلمانپور در مطلب: اهدای لوح تقدیر و تندیس افتخار از طرف کمیته ملی موزه های ایران به موزه مردم شناسی اوز در روز جهانی موزه
 • با تشکر از آقای رشیدی با توجه به سابقه زیاد هلال احمر. در اوز. از کارهای زیر ساختی مانند سالن های امداد وانبار و وسایل نقلیه جدید صحبتی به میان نیامده است انتظار است که ه...
  خدمت جناب رشیدی در مطلب: چکیده ای از فعالیت های جمعیت هلال احمر شهرستان اوز در سال ۱۴۰۱
 • انا الله و انا الیه راجعون...
  در مطلب: حاج رئیس عبدالرحمن احمدیان، بزرگ اوزی های دبی به حق پیوست
 • ای زنده باد خانم فاطمه گل حقیقت بانوی اول فرهنگی استان فارس از فیشور عزیزمان...
  تیره رنگین رکمان در مطلب: شهرداری و کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اوز به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار می کند.
 • ایا روزیهم هست که وقتی گوشی ها باز کنیم ببینیم نوشته اند امروز اداره ای یا پلیس به اضافه دهی یا اداراه محیط زیستی در اوز مستقر شده است...
  در مطلب: روز شورا مبارک باد، برگزاری روز شورا بدون حضور اصحاب رسانه
 • درود بر مردمان همیشه در صحنه...
  در مطلب: بازدید دو تن از معاونین وزیر میراث فرهنگی و مدیر کل میراث فرهنگی فارس و هیئت همراه از موزه های شهر اوز
 • عالی چیزی نمیشه گفت جز اینکه ما شا الله بر خانم فاطمه گل حقیقت...
  کسبه فیشور در مطلب: دکتر فروغ هاشمی در لیست مدیران فعال ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت