جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
 |  28/ می/ 2021 - 9:00
  |   نظرات: بدون نظر
1,401 views

روزنامه دیواری دبیرستان هوشیار اوز در سال ۱۳۵۲

 

 

 

عنایت الله نامور : روزنامه دیواری دبیرستان هوشیار اوز در سال ۱۳۵۲

آنچه که ملاحظه می کنید عکسی است از یک روزنامه دیواری دانش آموزان دختر در دبیرستان هوشیار اوز در سال ۱۳۵۲ است . این روزنامه دیواری ۴۸ سال قبل بر دیوار کریدور دبیرستان هوشیار نصب شده بود و عکاس معروف اوز محمد علی رحیمی از آن عکس گرفت و در تاریخ ثبت شد .

آن زمان از این گونه روزنامه های دیواری که دانش آموزان در تهیه آن همکاری می کردند مرتب تهیه می شد و این رسمی بود که هر ساله تکرار می شد و هر کلاس روزنامه دیواری خودش را داشت . بعضی کلاس ها آن را به صورت ماهیانه تهیه می کردند و اغلب بر دیوار کریدور دبیرستان چند روزنامه دیواری نصب بود .
در دبیرستان هوشیار آن زمان زنده یاد عبدالعزیز شفایی مسئول امور فرهنگی و تربیتی بود و این گونه کارها زیر نظر ایشان انجام می گرفت . گاه مسابقاتی هم بین روزنامه های دیواری بخش اوز برگزار می شد و بهترین روزنامه دیواری انتخاب می شد . آنگاه برندگان روزنامه دیواری خویش را برای رقابت با دیگران به مرکز شهرستان در شهر لار می فرستادند و هر سال برترین روزنامه دیواری شهرستان انتخاب می شد .
این روزنامه دیواری در بهار سال ۱۳۵۲ تهیه و منتشر شده است و مربوط به دانش آموزان کلاس اول دبیرستان هوشیار اوز است . در وسط روزنامه قلبی نقاشی شده و درون آن نوشته شده :« دبیرستان هوشیار اوز » .
مطالبی که در این روزنامه دیواری نوشته شده چنین است : قطعه ای درباره گل اطلسی – نوشته ای درباره ساز ویالون – بخشی از شعر تولدی دیگر فروغ فرخزاد – چند نکته طنز – قطعه ای ادبی راجع به زیبایی پروانه ها – درباره روز ۲۱ فروردین – شعری از پروین اعتصامی – در وصف فصل بهار – قطعه ای درباره پرستو ها – سوم فروردین روز پیشاهنگی .

قطعه گل اطلسی چنین است :
« آفرینش ؛ بزرگی و عظمت خلقت را با مهارتی هرچه تمام تر در گلبرگ های زیبا و عطر دل انگیز این گل که در بالاترین درجه حرارت تابستان با غرور زمین های داغ را زینت می دهد ؛ نهفته است »

در متن اسامی تهیه کنندگان این روزنامه دیواری ۴۸ سال قبل آمده است به این ترتیب:
« خط : محمودی – رهنما » ؛ « نقاشی : رجایی – محمودی » ؛ « همکاری: سیفایی _ زمانزاده » .
اسامی کامل: خانم ها ( مهناز محمودی – فریماه رجایی – شاه جهان رهنما – سیما سیفایی – عهدیه زمانزاده ) هستند.
دختران دانش آموز دبیرستانی آن زمان و بانوان ارجمند و گرانقدر اکنون که با پیشینه فرهنگی والا هریک فرزندان لایق و شایسته ای پروده و به جامعه تحویل داده اند .
در اینجا خوب است از فرهنگی فعال آن زمان شهر اوز زنده یاد عبدالعزیز شفایی هم یاد شود که بسیاری از نمودها و نماد های آن زمان شهر را با دوربین و قلم خویش ثبت کرد و در جزوه هایی در اختیار همگان قرار داد.
عکس این روزنامه دیواری می تواند به عنوان سندی از فعالیت های فرهنگی پنجاه سال قبل دانش آموزان اوز تلقی گردد و نگه داری شود .

 

 

 

 

 

 

نگارنده : عنایت الله نامور
( محقق و نویسنده )

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین نظرات
 • در موزه مردم شناسی و موزه بازرگانان اوز، هزاران برگه از اسناد تاریخی نگهداری می شود که همه این اوراق، دارای شناسنامه خاص خود هستند و توسط واحد پژوهش موزه اسکن و خلاصه نگا...
  موزه مردم شناسی شهرستان اوز در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • جالب بود...
  اوزی در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • قابل تحسین است و موجب افتخار...
  اوزی در مطلب: تجلی هنر سوزندوزی در نگارش کتاب «مطبخ خودمونی»
 • اوز در همه چیز پیشرو بود ویک سازمانی به نام لژیون خدمت گزاران بشر در اوز تشکیل شد که خاله من مرحومه بی بی نو مهرور عضو ان بود...
  در مطلب: سندی قدیمی از فعالیت سازمان پیشاهنگی اوز در سال ۱۳۱۹
 • این باعث افتخار شهرمان اوز است از دست اندرکاران این موزه کمال تشکر وقدردانی رادارم...
  در مطلب: موزه مردم شناسی اوز بار دیگر، در بین موزه های برتر ایران قرار گرفت
 • درود و سپاس بیکران خدمت جناب اقای پرفسور ارفعی و همه ی عزیزانی که باعث درخشش اوز و بالاتر بردن جایگاه فرهنگی اوز در ایران عزیزمان شده اند...
  در مطلب: موزه مردم شناسی اوز بار دیگر، در بین موزه های برتر ایران قرار گرفت
 • به سرکار خانم فوزیه خضری سلام بسیار میرسانم. به امید خدا همیشه درپناه خداوندگار سلامت وشاد باشند. درود وهزاران درود به ایشان که درقبال شهر وکشورشان ادای وظیفه وخدمت کردند...
  در مطلب: موزه عروسک‌های قومیت های ایرانی، سومین موزه شهرستان اوز
 • درود بر شما تقدیر و یاد کردن از خدمات بشردوستانه باعث تشویق و دلگرمی بیشتر داوطلبان خواهد شد. هر چند که داوطلبان هلال احمر اهداف و اصول هلال احمر را با جان و دل خود یکی ک...
  در مطلب: هفته هلال احمر و دریغ از حتی یک خداقوت توسط مسئولین شهر و شهرستان اوز
 • سلام اجرکم عند الله به نیت لله خدمت به خلق الله مساوی است با اجر بی نهایت ان شاء الله...
  Mar در مطلب: هفته هلال احمر و دریغ از حتی یک خداقوت توسط مسئولین شهر و شهرستان اوز
 • هلال احمر تو همه برنامه ها پایه ثابته. بدون هیچ چشم‌داشتی ولی متاسفانه......
  ابطهی در مطلب: هفته هلال احمر و دریغ از حتی یک خداقوت توسط مسئولین شهر و شهرستان اوز