سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
 |  28/ می/ 2021 - 9:25
  |   نظرات: بدون نظر
631 views

رونمایی از نقشه باستان‌شناسی ٣۶ شهرستان استان فارس

 

   

 

رونمایی از نقشه باستان‌شناسی ٣۶ شهرستان استان فارس

به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه، روز شنبه اول خرداد مراسمی در موزه پارس شیراز برگزار گردید.
در این مراسم آقای دکتر عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس، آقای جمشید معینی سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، آقای دکتر کمالی سروستانی رئیس ایکوم استان فارس و جمعی از موزه داران استان حضور داشتند.

استاندار فارس در این مراسم گفت فعالیت‌های فرهنگی، هنری نیازمند حمایت اندیشمندان، فرهنگیان، استادان و بزرگان فرهنگ و هنر و خادمان در دستگاه‌های اجرایی اعم از تأمین اعتبار و امنیت سرمایه گذاری و اعطای تسهیلات است.
استاندار با قدردانی از گردآورندگان نقشه‌های باستان‌شناسی گفت امید داریم با تلاش فرهنگوران و هنرمندان بتوان آثاری در ابعاد مادی و معنوی و در ابعاد هنرهای تزئینی و کلیه هنرهایی که امروزه در سطح دنیا مطرح است، خلق کنیم و این آثار را در سطح جهان اشاعه دهیم و ایران به عنوان یکی‌از کشورهای مطرح در زمینه فرهنگ، هنر و تمدن مثل گذشته بدرخشد.
استاندار با برشمردن مزایای نقشه‌های باستان‌شناسی تهیه شده و لزوم تکامل سیستم GIS توضیح داد این می‌تواند محیط کاری بسیار ارزشمندی باشد و دسترسی به آن می‌تواند زندگی مردم را در این بعد تسهیل کند و دیگر نیازی به مراجعات مکرر به ادارات تصمیم‌گیر و استعلام‌های متعدد و طولانی مدت نیست.

در این نقشه، بیش از ٣ هزار اثر تاریخی فارس که در فهرست آثار ملی ثبت شده به تفکیک ٣۶ شهرستان مشخص شده است.
آقای معینی سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان نیز گزارشی از موزه‌های دولتی و خصوصی استان ارائه کرد که استان دارای ۴۵ باب موزه دولتی و خصوصی است. ١۶ موزه دولتی، ١٨ موزه خصوصی ( ١٢ موزه در ‌شیراز و ۶ موزه در شهرستان‌ها ) و ١١ موزه مشارکتی است. امسال از طرف شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم)، ۶ موزه به عنوان موزه برتر انتخاب گردیدند:
موزه آثار فرهنگی تاریخی کرباسی، موزه مردم شناسی اوز، موزه تاریخ تجارت جندی شاپور، موزه هنر مشکین‌فام، موزه بین‌المللی مطبوعات، موزه خط و کتابت استادمیرزا احمد نیریزی.

آقای معینی در ادامه گفت که با همت و درایت علاقمندان به تاریخ و فرهنگ ایران و همکاری‌ نهادهای دولتی و غیردولتی، طرح‌هایی برای به سامان رساندن موزه‌هایی آغاز شده از جمله موزه منطقه‌ای، باغ موزه مشاهیر، موزه پاسارگاد، باغ موزه مفسران جهان اسلام، موزه زندیه، موزه حافظ و موزه سعدی.

آقای دکتر کمالی سروستانی رئیس ایکوم استان فارس نیز طی سخنانی از تاریخچه‌ موزه در ایران و استان و از رشد موزه‌های خصوصی از نظر کیفی و کمی صحبت کرد.
سپس به موزه‌های برتر استان، از طرف استاندار، لوح تقدیر اهدا شد و در پایان مراسم، از نقشه باستان‌شناسی شهرستان‌های فارس رونمایی گردید.

 

 

 

نگارنده : مینا بازرگانی
( یکی از مؤسسین موزه بازرگانان اوز )

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین نظرات
 • Az amal nik Saif allah besyar masroor shodam. Agar zende hastan khodavand omr bishtari arzani darad va agar be leqaye haqq payvasreh-and jannat makan bashand. Dar kar nik...
  Dr. Mahmoodian در مطلب: افتتاح دبستان سیف‌الله بازرگانی و سالن اجتماعات صالحه سیفایی و تصاویر قدیمی دانش آموزان این دبستان
 • چه قلم و تفسیر زیبایی...
  در مطلب: دبی شهر رویاها، دبی شهر آرزوها
 • امارات خانه ی دوم ما مغتربین هستش ، خدا عمر با عزت به همه حاکمان و بانیان این کشور بدهد...
  در مطلب: دبی شهر رویاها، دبی شهر آرزوها
 • ممنون که یاداوری کردین کجا زندگی میکنید!!!...
  فاطمه در مطلب: دبی شهر رویاها، دبی شهر آرزوها
 • خانم محترم اگر شما به کشور غریبه ها مینازی ما به کشورو وطنمان ایران وشههر مان اوز مینازیم...
  فرهنگّی در مطلب: دبی شهر رویاها، دبی شهر آرزوها
 • janab mohandes Sharif Bazarga hamshahri motaram va mokarrar Az daraj aks Mohammad Seddiq besyar momnoonam. Mara be yaade 7-8 salegiam andakhtid ke oo ra dahal tawit navis...
  Dr. Mahmoodian در مطلب: روایاتی تاریخی در مورد اوز، به قلم‌ سعید محمودیان
 • آقای بازرگانی شما بیشتر به مسایل خیلی قدیم. واغلب. در باره تجارقدیمی اوزکه در حدود ۵۰ تا۱۰۰ سال قبل زندگی. می‌کرده اند می پردازید. نوعی. بزرگ. نمایی واشرافیت گذشتگان. را...
  قابل توجه آقای. بازرگانی در مطلب: روایاتی تاریخی در مورد اوز، به قلم‌ سعید محمودیان
 • خدا نسل‌های گذشته. را بیامرزد. نسل. امروز. اوز این مطالب را در حد. افسانه می داند واصولا در اوز. دیگر. زرنگار. ومحمودیانی. وجود. ندارد که به آن فکر کنیم....
  اوزی از شیراز در مطلب: روایاتی تاریخی در مورد اوز، به قلم‌ سعید محمودیان
 • ۵ کلاس ابتدایی انجا بودم عکسم هم تو عکسایی که فرستادی هست سال سوم دبستان معلممان هم آقای سیروسی بود خیلی مرد شریف و مهربونی بود خدا یارش باد...
  خالد خدیوی در مطلب: افتتاح دبستان سیف‌الله بازرگانی و سالن اجتماعات صالحه سیفایی و تصاویر قدیمی دانش آموزان این دبستان
 • جالب بود و خاطره انگیز و مرا به ده‌ها سال پیش برد. با تشکر از بانیان این امر ارزشمند در ابتدا و اکنون...
  اوزی در مطلب: افتتاح دبستان سیف‌الله بازرگانی و سالن اجتماعات صالحه سیفایی و تصاویر قدیمی دانش آموزان این دبستان