چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
 |  29/ ژوئن/ 2022 - 8:51
  |   نظرات: بدون نظر
573 views

اعضای هیئت امنای موزه اوز با فرماندار، در مورد میراث فرهنگی اوز تبادل نظر کردند

  

 

 

 

 

 

اعضای هیئت امنای موزه اوز با فرماندار، در مورد میراث فرهنگی اوز تبادل نظر کردند

فاطمه رضایی:  اعضای هیئت امنای موزه مردم شناسی اوز با فرماندار شهرستان دیدار کردند.

پنج شنبه ۲۶ خرداد ١۴٠١ طی هماهنگی که از قبل صورت گرفته بود، اعضای هیئت امنای موزه مردم شناسی با محمد محمدی فرماندار اوز دیدار کردند. در این دیدار ابتدا شریف بازرگانی مؤسس و مسئول موزه مردم شناسی، ضمن تبریک مجدد انتصاب محمدی به عنوان فرماندار اوز، برای ایشان آرزوی موفقیت کردند. سپس حاضرین ضمن معرفی خود، به گوشه ای از فعالیت های موزه اشاره نمودند.
بعد از معارفه، شریف بازرگانی توضیحاتی در رابطه با شکل گیری موزه، از بدو تأسیس تا به امروز پرداخت.
سپس فاطمه رضایی عضو هیئت امنای موزه، از برنامه های فرهنگی که در طی این مدت از بدو شروع تا کنون در موزه برگزار شده است، توضیحاتی ارائه و اضافه کرد که در گذشته بناها و اماکن زیادی دراوز وجود داشته، که به نوعی هویت فرهنگی شهر محسوب می شدند، که متاسفانه به علت سهل انگاری تخریب و یا بر اثر عوامل طبیعی از بین رفته اند. رضایی از فرماندار درخواست پیگیری جدی تری در مورد آثار باقیمانده تاریخی اوز نمود.

در ادامه محمد رفیع راوند، یکی دیگر از اعضای هیئت امنای موزه، در رابطه با کاروانسرای لرد میری و حمام حاج رئیس محمد سعید سوداگر که همچنان بلا استفاده مانده است، توضیحاتی ارائه داد.

سپس محمد محمدی فرماندار اوز ضمن ابراز خوشحالی و تشکر از حضور هیئت امنای موزه و ابراز خرسندی از اینکه در این شهر فرهنگی حضور دارند، به زوایای مختلف کارهای فرهنگی پرداختند و خود را یکی از فعالین فرهنگی از سالهای نه چندان دور دانسته و اضافه نمود، در هر شهر یا روستایی اماکن گردشگری و آثار تاریخی می تواند در جذب توریست و گردشگران داخلی و خارجی، آن شهر یا منطقه را به قطب گردشگری تبدیل کند.

در ادامه این دیدار؛ شریف بازرگانی ضمن درخواست حمایت فرماندار از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی، خواستار این موضوع شد که نسبت به فروش اقلام این هنرمندان نیز اقدامات لازم انجام گیرد. یکی از این پیشنهادات می تواند خرید صنایع دستی و هنر دست بانوان هنرمند اوز و کل منطقه توسط ادارات و ارگان ها، برای تجلیل و تشکر از مدعوین و کارمندان خود در مراسم و مناسبتهای مختلف به جای لوح تقدیر باشد.

مورد بعدی که در این جلسه به آن پرداخته شد، بیمه هنرمندان بود که متاسفانه تا کنون هیچ اقدام موثری از مرکز استان با وجود پیگیری های مکرر صورت نگرفته است.
همچنین درخواست یک جلسه مشترک با اداره اوقاف داده شد، تا نسبت به اقدامات مرمت و باز سازی آثار تاریخی از جمله ؛ کاروانسرای سیفا و حمام حاج رئیس به یک تصمیم نهایی برسند.

در پایان جلسه محمدی ضمن تشکر و قدردانی از حضور هیئت امنای موزه و مسئولین کمیته صنایع دستی موزه اوز، حمایت خود را از هنرمندان اعلام کرده و قول همکاری دادند.

در ادامه قابی از کلام الله مجید به رسم یادبود به فرماندار اهدا گردید و همچنین نامه ای در مورد مسائل میراث فرهنگی شهرستان اوز از طرف موزه مردم شناسی اوز به فرماندار تحویل داده شد تا در مورد این مسائل دستورات لازم صادر گردد.

لازم به ذکر است در این دیدار؛ شریف بازرگانی، محمد رفیع راوند، فاطمه نجم دینی، فاطمه رضایی، سیده عارفه هاشمی، فوزیه براهیمی و فرزانه ثریا از اعضای هیئت امنا و محمد خضری از یاران موزه اوز در این جلسه حضور داشتند.

 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین نظرات
 • خیلی هم خوب که تشریف آوردند و این موزه مردمی را دیدند ، آیا خودشان کمکی به پیشرفت این موزه کردند و یا اینکه فقط آمدند دیدند و رفتن؟...
  رکنی در مطلب: بازدید ثریا ترکان بازرس استانداری، از موزه مردم شناسی شهرستان اوز
 • الهی هر چه زودتر دست ظالم از سر مظلوم کوتاه شود...
  یک موزه ای در مطلب: سندی تاریخی در موزه اوز و اعلام حمایت مردم اوز از فلسطین در سال ۱۹۴۸
 • غرورآفرین است...
  از اوز در مطلب: سندی تاریخی در موزه اوز و اعلام حمایت مردم اوز از فلسطین در سال ۱۹۴۸
 • جالب بود...
  میم در مطلب: اهمیت حفظ غذاهای بومیِ جنوب فارس و هرمزگان، از منظر مردم‌شناسی
 • ممنونم از پردازش به این موضوع مهم...
  عرفان در مطلب: اهمیت حفظ غذاهای بومیِ جنوب فارس و هرمزگان، از منظر مردم‌شناسی
 • اخی باخوادن این نوشته زیبا یاد خدابیامرز مادرم افتادم همیشهنان تنوری تفتون وکلوچه میپخت وفذای محلی می خورد ماهم باید این فرهنگ خودمان را نگهداریم وانرا توسعه بدهیم درود ب...
  در مطلب: اهمیت حفظ غذاهای بومیِ جنوب فارس و هرمزگان، از منظر مردم‌شناسی
 • مطلب بسیار جالب و ارزنده ای است به راستی که غذا های سنتی ومحلی. پیوند دهند نسلها. و مردمان. یک خطه. میشوند...
  اوزی. از شیراز در مطلب: اهمیت حفظ غذاهای بومیِ جنوب فارس و هرمزگان، از منظر مردم‌شناسی
 • کاش این کتاب ارزشمند دوباره چاپ بشه من الان جند سال هست دنبال نسخه ی کتاب هستم، ولی متاسفانه اصلا گیر نمیاد...
  در مطلب: کتاب تاریخ دلگشای اوز ، هدیه خاندان کرامتی به مردم اوز
 • با تشکر که یاد گذشته را در دلمان زنده کردید ولی بهتر بود کاملتر توضیح میدادین که به ازای هر بچه ی فوت شده فکر کنم دو تا کوزکی میدادن . در هر حال خوبه که سنتهای قدیم رو نس...
  در مطلب: کوزَکای بَراتی، کوزه ای با خاطراتی به شیرینی سال‌های کودکی
 • پاسخ به اوزی ساکن شیراز: “ اکثریت مطلق گویشوران این زبان، آن را زبان اچمی می‌نامند. “ بر پایه ای چه مدرکی ؟ در مورد زبان و یا گویش اوزی و زبان بیشتر مردم جنوب استان پارس...
  احمد ز اوزی در مطلب: با نویسندگان اوز (۲) – عبدالله خضری