جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
 |  1/ آوریل/ 2023 - 10:02
  |   نظرات: ۲ نظر
362 views

اوز بر سر دو راهی توسعه یا انزوا

 

   

 

 

 

 

کاظم رحیمی نژاد: آشنایی چهره به چهره من با مردم اوز از سال ۱۳۷۷ آغاز شد؛ اگرچه از شهریور ۱۳۷۴ به عنوان دبیر زبان و ادبیات فارسی به آموزش و پرورش اوز معرفی شدم؛ اما سه سال اول دبیری را به دلیل ادامه تحصیل در منطقه ۳ تهران گذراندم. از سال ۷۷ تا شهریور ۸۴ اما تمام وقت در خدمت مردم اوز بودم. حتی روز های پنج شنبه و جمعه که به اتفاق دکتر محمد باقر وثوقی( رییس وقت دانشگاه پیام نور اوز ) فاصله لار تا اوز را می پیمودیم تا در ساختمان هلال احمر و بعدها در ساختمان تازه تاسیس دانشگاه پیام نور اوز به تدریس بپردازیم.
 

پس از سال ۸۴ نیز ارتباط من با مراکز دانشگاهی اوز قطع نشد و تا زمان استعفا از تمامی مشاغل در لارستان، همچنان کم و بیش ارتباط میدانی با دانشگاه های اوز داشتم. از آن دوران تا سال های پس از ارتقای اوز به شهرستان، که حق معوقه مردم خوب این خطه بود نیز در جریان مطالبات و توانمندی های اوز بوده ام.

 

دور نمای این ربع قرن ارتباط با اوز و مردم خوبش در نگاه من عموما تصویری توام با فرهنگ گفت و گو و روا داری و میل به واقع نگری در تدبیر امور است.

 

اوز امروز اما بیش از هر زمان دیگری شایسته توجه ویژه است و اهل نظر این شهرستان نیز خود بهتر می دانند که صلاح و راه توسعه چیست و در چیست؟ اوز نه در مرز حوزه انتخابیه با سایر حوزه هاست که چشم طمعی به آن داشته باشند نه در ورطه چشم و هم چشمی های بی فایده شهرستان های همسایه در حال فرسایش خود و همسایگان است.

 

تعریف و اجرای پروژه های اقتصادی کلان مستقل یا مشارکتی از رویکردهای مهم در چشم انداز توسعه شهرستان اوز است. تکمیل و توسعه نظام اداری شهرستان اوز از دیگر مولفه های توسعه در این خطه محسوب می شود و تلاش همه جانبه در جهت ارتقای حقوق شهروندی و رفع تبعبض های فرا قانونی، وظیفه ای همگانی برای ماست که شهرستان اوز را از توانمندی های نیروهای بومی بهره مند می سازد.

 

اوز به لحاظ جغرافیای سیاسی در قلب حوزه انتخابیه، هم می تواند به نقطه تلاقی شهرستان های خنج، گراش و جویم و مرکز ثقل منطقه تبدیل شود و هم با خطر انزوا رو به روست. اصرار برخی افراد در گراش بر توسعه جاده چک چک عملا به معنای حذف اوز از شاهراه در شرف احیای لارستان- فیروز آباد و به گوشه راندن اوز است. در مقابل احیای جاده لار- شیراز از مسیر گراش، اوز، خنج و فیروز آباد و نیز احداث جاده مستقیم اوز- لار از مسیر پشته سنگر، که فاصله اوز به لار را بسیار کم می کند از راهکارهای رونق جایگاه اوز در ژئوپولیتیک منطقه و حفظ و توسعه روابط سنتی است.

  

منبع : پایگاه خبری تحلیلی صحبت نیوز

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

2 Responses to “اوز بر سر دو راهی توسعه یا انزوا”

 1. مردی از بلوک گفت:

  جناب دکتر کاظم رحیمی نژاد
  ما را به خیر تو امیدی نیست شر مرسان

  دکتر رحیمی نژاد شما که بنرهای اعتراضی در مسجد جامع لار در صورت شهرستان شدن اوز در خاطر شریفتان هست ؟؟
  اکنون چه نیرنگ دیگری دارید؟؟
  شما دوستدار اوز و اوزی نیستید بلکه در آستانه گرم‌شدن تنور انتخابات مجلس قصد دارید مردم شریف اوز را مقابل نماینده گراشی قرار دهید .
  جاده چک چک در زمان نمایندگان لاری هم ساخته میشد چرا آن زمان جیک نزدید،؟؟
  ضمنا برای ما نام زبانمان اچمی یا لارستانی باشد، فرقی ندارد. هنوز توهین قبیحتان در این مورد در ذهن مان مانده است.

  اوز مانند عمان در خلیج فارس خیر خواه و دوست همه همسایگان است . امثال شما با سخنانی اینچنینی نمیتوانید ما را مقابل همسایگان قرار دهید.

  بقول معروف ما را بخیر تو امیدی نیست شر مرسان .

 2. شهروند. اوز گفت:

  به نظر نمی رسد این نظرات. ناشی از علاقه ودلبستگی به اوز باشد بیشتر به نظر میرسد مقاصدی سیاسی و اجتماعی داشته باشد اوز دچار مشکلات وتبعیضات فراوانی. است که در شرایط فعلی که در دولت وقدرت نماینده ای ندارد راه حل مشخصی. ندارد. ومردم خوب وبا فرهنگ اوز هم. قصد. ندارند در مناقشات دو شهر همسایه دخالتی. کنند. موفق. باشید. درضمن مردم. اوز. در زمان ارتقا. هم. خاطراتی. از عملکرد. فرهیختگان. در لارستان. دارند

آخرین نظرات
 • سند ارزشمندی است وشرح حال مرحوم خوب نوشته شده ، خداوند رحمتش فرماید ، آنچه مهم است ، مشاغل وی در فرمانداری ، ارتش وشرکت نفت است که بهتر بود عملکرد در مشاغل یاد شده هرچند...
  در مطلب: نامه‌ای از هنرمند خوشنویس، مرحوم محمدربیع زمان‌زاده در ۹۶ سال قبل
 • بسیار زیبا خداوند ایشان و همه اموات را مورد رحمت و مغفرت قرار دهد....
  قلم در مطلب: نامه‌ای از هنرمند خوشنویس، مرحوم محمدربیع زمان‌زاده در ۹۶ سال قبل
 • حضور اینچنین مرد بزرگی در اوز و موزه اوز بسیار جای خرسندی و افتخار برای ما آوری هاست، امیدوارم بیش تر شاهد این رویدادها باشیم، مجله ی بخارا هم واقعا می توان گفت معتبر تری...
  در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • علی دهباشی بزرگ مرد فرهنگی کشور و به بیانی آن یک تنه یک وزارت و بخارا نه یک مجله یک دایره المعارف فرهنگی است....
  در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • علی دهباشی آن یک تنه یک وزارت پاسدار فرهنگ ایران است بخارا نه یک مجله یک دایره المعارف است......
  مصیب شیرانی در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • نظر این پژوهشگر وارسته نسبت به اوز و درج آن در مجله وزین بخارا مایه افتخار و مباهات برای اوز است...
  شهروند اوز در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • اقای بازرگانی. باید در دولت جدید که مردم اوز با رای. بالا خود از ان حمایت کردند بفکر مطالبه گری. برای مناصب ومسولان ارشد شهرستان. از بین. جوانان ومدیران بومی اوز. باشیم و...
  اقای. بازرگانی. توجه. نمایند در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • در موزه مردم شناسی و موزه بازرگانان اوز، هزاران برگه از اسناد تاریخی نگهداری می شود که همه این اوراق، دارای شناسنامه خاص خود هستند و توسط واحد پژوهش موزه اسکن و خلاصه نگا...
  موزه مردم شناسی شهرستان اوز در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • جالب بود...
  اوزی در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • قابل تحسین است و موجب افتخار...
  اوزی در مطلب: تجلی هنر سوزندوزی در نگارش کتاب «مطبخ خودمونی»