جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
 |  8/ آوریل/ 2024 - 7:35
  |   نظرات: بدون نظر
187 views

موزه مردم شناسی اوز و عمارت تاریخی سوداگر را دریابیم

 

 

 

 

زینت راوند

موزه ها یکی از مکان های مهم برای شناخت و یادگیری فرهنگ مردم، معرفی مشاغل، آشنایی با انوع پوشاک و البسه و معرفی سبک زندگی مردم یک منطقه است.

علاقه مندان، محققان، اساتید، دانشجویان، معلمان و دانش آموزان برای درک دقیق تر و آشنایی با گذشتگان، بزرگان و آداب و رسوم و تاریخ هر منطقه، با مراجعه به موزه ها، از این گوهر گرانبها استفاده می کنند. یکی از این موزه ها، موزه مردم شناسی اوز می باشد که در عمارت تاریخی سوداگر مستقر می باشد.

متاسفانه بر اثر زلزله سال ۱۴۰۲ خسارات زیادی به سقف و دیوارهای  عمارت تاریخی حاج رئیس محمد سعید سوداگر وارد شده است. لازم است که کلیه مسئولین و شهروندان شهرستان اوز، از این مجموعه مردمی موزه و عمارت تاریخی سوداگر که میراث گذشتگان ماست حمایت مالی نموده، تا بتوان پس از مرمت با همکاری و همفکری مردم عزیز، به راه و رسالت خود ادامه داد.

عمارت سوداگر دارای قسمت های مختلفی است که نشاندهنده فرهنگ‌ والای مردم اوز و‌ هنر معماران بومی اوزی می باشد. اتاق های سه دری، پن دری، سه گنجه، چاغده، کوش کن، من سرا، گرمادو، هشتی و… نشان از معماری برجسته این منطقه از جنوب ایران می باشد. نقاشی های موجود در اروسی و آیات قران بر دیواره ها و اشعار شعرای ایرانی، نشان از آداب دانی مردم اوز است. هنر نجاری و شیشه بری بر روی پنجره اتاق اروسی، نشاندهنده هنر نجاری و شیشه بری در عهد قاجاریه در اوز می باشد. 

موزه مردم شناسی اوز از معدود موزه هایی است که توسط مردم حمایت شده و تمامی وسایل آن، از جمله اشیای مفرغی چند هزار ساله، تفنگ های دست ساز اوز، کتاب های دست نویس، سکه های قدیمی، ابزارآلات و لوازم اشتغال مردم در ایام قدیم، البسه و پوشاک مردان و زنان و کودکان اوزی و همچنین خود عمارت تاریخی سوداگر، اهدایی مردم اوز و منطقه است. در کنار مدیریت و کارکنان موزه، هیئت امنای موزه، کمیته صنایع دستی و شرکت تعاونی کار آفرینان شهرستان اوز نیز همراه و پشتیبان این مجموعه فرهنگی اوز می باشند.

این مجموعه غنی، فقط یک موزه و یک خانه تاریخی تاریخی نیست، بلکه در این میان، کارهای مختلف و فراوانی نیز انجام داده است. برگزاری مراسم پاسداشت زبان مادری، روز ملی و جهانی کودک، اجرای مسابقه قصه خوانی (کاته)، نمایش های چهارشنبه های آخر هر ماه، روز جهانی میراث فرهنگی، روز جهانی موزه، نمایشگاهای صنایع دستی، حمایت و اهدای کارت صنعتگری به پیشکسوتان صنایع دستی و جوانان علاقه مند، کلاس های هنری، جمع آوری قصه های قدیمی به گویش اوزی توسط پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، جمع آوری اشیا قدیمی، برگزاری نمایشگاههای متعددو …از جمله فعالیت های موزه مردم شناسی اوز می باشد.

لازم به ذکر است که در کتابخانه و کتابفروشی موزه، کتب مرجع تاریخی و کتب نویسندگان بومی، هم به امانت داده می شود و هم قابل فروش است. موزه اوز چهار دوره به عنوان موزه برتر غیر دولتی از سوی شورای بین المللی موزه های ایران (ایکوم) در سطح کل ایران انتخاب شده است. شعار همیشگی این مجموعه فرهنگی، اهدای حداقل یک شی توسط شهروندان شهرستان اوز می باشد.

حال این مجموعه غنی و بزرگ، تلاش خود را برای معرفی و نمایش آداب و رسوم و ارج نهادن به هویت اصلی جامعه به اثبات رسانده و توانسته تا حدودی آداب و رسوم مردم را حفظ نماید.

دست در دست هم دهیم به مهر
موزه خویش را کنیم آباد

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین نظرات
 • سند ارزشمندی است وشرح حال مرحوم خوب نوشته شده ، خداوند رحمتش فرماید ، آنچه مهم است ، مشاغل وی در فرمانداری ، ارتش وشرکت نفت است که بهتر بود عملکرد در مشاغل یاد شده هرچند...
  در مطلب: نامه‌ای از هنرمند خوشنویس، مرحوم محمدربیع زمان‌زاده در ۹۶ سال قبل
 • بسیار زیبا خداوند ایشان و همه اموات را مورد رحمت و مغفرت قرار دهد....
  قلم در مطلب: نامه‌ای از هنرمند خوشنویس، مرحوم محمدربیع زمان‌زاده در ۹۶ سال قبل
 • حضور اینچنین مرد بزرگی در اوز و موزه اوز بسیار جای خرسندی و افتخار برای ما آوری هاست، امیدوارم بیش تر شاهد این رویدادها باشیم، مجله ی بخارا هم واقعا می توان گفت معتبر تری...
  در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • علی دهباشی بزرگ مرد فرهنگی کشور و به بیانی آن یک تنه یک وزارت و بخارا نه یک مجله یک دایره المعارف فرهنگی است....
  در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • علی دهباشی آن یک تنه یک وزارت پاسدار فرهنگ ایران است بخارا نه یک مجله یک دایره المعارف است......
  مصیب شیرانی در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • نظر این پژوهشگر وارسته نسبت به اوز و درج آن در مجله وزین بخارا مایه افتخار و مباهات برای اوز است...
  شهروند اوز در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • اقای بازرگانی. باید در دولت جدید که مردم اوز با رای. بالا خود از ان حمایت کردند بفکر مطالبه گری. برای مناصب ومسولان ارشد شهرستان. از بین. جوانان ومدیران بومی اوز. باشیم و...
  اقای. بازرگانی. توجه. نمایند در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • در موزه مردم شناسی و موزه بازرگانان اوز، هزاران برگه از اسناد تاریخی نگهداری می شود که همه این اوراق، دارای شناسنامه خاص خود هستند و توسط واحد پژوهش موزه اسکن و خلاصه نگا...
  موزه مردم شناسی شهرستان اوز در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • جالب بود...
  اوزی در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • قابل تحسین است و موجب افتخار...
  اوزی در مطلب: تجلی هنر سوزندوزی در نگارش کتاب «مطبخ خودمونی»