جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
 |  17/ نوامبر/ 2021 - 7:42
  |   نظرات: بدون نظر
752 views

( امیر رضا رضایى) برگزارى نوزدهمین مجمع عمومى شوراى عالى اهل سنت جنوب ایران در اوز

 

 

 

 

 

نوزدهمین مجمع عمومی شورای عالی اهل سنت جنوب ایران در اوز برگزار شد 

شهرستان اوز و مجتمع دینی احمدیه ، میزبان علما و اساتید اهل سنت از سه استان جنوبی شد

شهر اوز و مجتمع دینی احمدیه این شهر، چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ ، میزبان نوزدهمین مجمع عمومی شورای عالی مدارس اهل سنت و جماعت جنوب ایران بود .

مراسم افتتاحیه این مجمع، در محل مسجد احمدیه وبا حضور علما و اساتید اهل سنت استانهای فارس، هرمزگان ، بوشهر و همچنین مسئولین محلی و دولتی شهرستان اوز برگزار شد .

 

شیخ محمد صالح انصاری مدیر مجتمع علوم دینی اوز ، اولین سخنران مراسم افتتاحیه ، وجود این شورای عالی مدارس و تعاملش با جامعه هدف ،فراقومی، فراجناحی و فرا مذهبی دانسته که در راستای منافع ملی در حرکت است و مشورت را اساس کار خود در جهت رسیدن به هم اندیشی و همگرایی و تبدیل کردن آن به سلوک جمعی و رسیدن به یک تمدن و فرهنگ فراگیر در جهت خدمت به جامعه دانست.

 

 

سید عبدالجلیل قتالی رئیس شورای عالی مدارس اهل سنت جنوب ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در این مجمع، شورا ی عالی مدارس را در راستای سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی ایران و تحت اشراف شورای برنامه ریزی اهل سنت در تهران و با الهام از فرامین بنیانگذار فقید انقلاب و نیز رهبر معظم انقلاب در حفظ وحدت و انسجام اسلامی معرفی کرد که توانسته پس از سالها فعالیت ، سیزده مجتمع و بالغ بر ۷۰ مدرسه دینی از لحاظ اتحاد در منهج را، مدیریت کرده و مقاصد مذهبی خود را به پیش ببرد.
سید قتالی در ادامه ضمن تشکر و سپاس از نظام جمهوری اسلامی در مجال و امنیت دادن به جامعه اهل سنت‌ و جماعت جنوب، بیان داشت که این فرصت سبب ارتقای کیفی و کمی مدارس، مکتبخانه ها و مساجد شد و توانست از آسیبها و مفاسد بسیاری جلوگیری کند. 

 

 

فرماندار شهرستان اوز ، علی پور، دیگر سخنران این مراسم، ضمن اشاره به رمز موفقیت انقلاب که با شکل گیری یک انسجام بین امت و علمای اسلام که منجر به مقابله با ظلم و ستم شاهنشاهی و رسیدن به هدفی شاخص یعنی تقویت اسلام شد را ،عامل پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

ایشان خطر تحت الشعاع قرار دادن وحدت مسلمین را هشدار داده و افزود: عده ای دست آویز آمریکا و انگلیس دین ستیز شده اند تا بین فرقه های اسلامی تفرقه ایجاد کنند که نمونه آن، با تولد و پرورش داعش در عراق و سوریه و اینک در افغانستان شاهد این فتنه گری هستیم.

ایشان دراز کردن دست برخی دولتهای اسلامی به سوی صهیونیست را خسارتی بزرگ بر استحکام و پایداری وحدت مسلمین و جهان اسلام دانست که در این چالش بزرگ ، نقش علمای خطه جنوب و اهل سنت را نقشی راهبری و روشنگری دانست تا نقش گروههای افراطی و تکفیری در جامعه کمرنگ شود و همدلی با نظام و باعث تقویت وحدت در جامعه شود.

علی پور در پایان سخن خود ، شیخ عبدالعزیز قاضی زاده مفتی شهرستان اوز را منادی وحدتی دانست که بارها مواضع خود را در جریانات عناد به دین و نظام و شخصیتهای اسلامی به روشنی بیان کرده و حرمت شکنان را محکوم کرده اند، همانگونه که سلف وحدت این خطه از جنوب در مبارزات مشترک مصباح الدیوان اوزی در کنار سیدعبدالحسین لاری نمونه پیوستگی و همبستگی از پیشینیان بر علیه متجاوزین بوده است.

 

 

شیخ محمدصالح پردل آخرین سخنران مراسم افتتاحیه ، حضور نسل جدید در کنار نسل پایه گذار این مجمع شورایی ، انتقال از استاد به شاگرد دانسته که سعادتی بزرگ برای اساتید اولیه است که این نشانه صعه صدر و بزرگی اساتید ، می تواند مایه بزرگی و خیرخواهی باشد به شرطی که نسل جوان را مغرور نکند.

ایشان توجه و خدمت و مهربانی به همه بندگان و موجودات را فارغ از دین و مذهب و ملیت خواستار شدند، همانگونه که باریدن باران بر سر همه باریدن می گیرد.
محمد صالح پردل ، ضمن تشکر از مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران، مسئول را ویترین نظام مثال زد که می تواند با اخلاق و رفتار و تعامل درست ، این نظام را زیبا نشان دهد و یا با تنگ نظری و برخورد نادرست، یک نظام را زیر سوال ببرد.

مجمع عمومی شورای عالی مدارس اهل سنت جنوب ایران متشکل از علما و اساتید سه استان فارس، هرمزگان و بوشهر است که هر چهار سال یکبار برگزار می شود و دوره قبلی نشست این مجمع ، در استان هرمزگان، شهرستان بندر خمیر برگزار شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عکاس : ناصر رفیعى ( پایگاه خبرى موزه اوز ) 

 

 

 

 

 

 

نگارنده : امیررضا رضایی ( خبرنگار پایگاه خبری موزه اوز )

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین نظرات
 • سند ارزشمندی است وشرح حال مرحوم خوب نوشته شده ، خداوند رحمتش فرماید ، آنچه مهم است ، مشاغل وی در فرمانداری ، ارتش وشرکت نفت است که بهتر بود عملکرد در مشاغل یاد شده هرچند...
  در مطلب: نامه‌ای از هنرمند خوشنویس، مرحوم محمدربیع زمان‌زاده در ۹۶ سال قبل
 • بسیار زیبا خداوند ایشان و همه اموات را مورد رحمت و مغفرت قرار دهد....
  قلم در مطلب: نامه‌ای از هنرمند خوشنویس، مرحوم محمدربیع زمان‌زاده در ۹۶ سال قبل
 • حضور اینچنین مرد بزرگی در اوز و موزه اوز بسیار جای خرسندی و افتخار برای ما آوری هاست، امیدوارم بیش تر شاهد این رویدادها باشیم، مجله ی بخارا هم واقعا می توان گفت معتبر تری...
  در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • علی دهباشی بزرگ مرد فرهنگی کشور و به بیانی آن یک تنه یک وزارت و بخارا نه یک مجله یک دایره المعارف فرهنگی است....
  در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • علی دهباشی آن یک تنه یک وزارت پاسدار فرهنگ ایران است بخارا نه یک مجله یک دایره المعارف است......
  مصیب شیرانی در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • نظر این پژوهشگر وارسته نسبت به اوز و درج آن در مجله وزین بخارا مایه افتخار و مباهات برای اوز است...
  شهروند اوز در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • اقای بازرگانی. باید در دولت جدید که مردم اوز با رای. بالا خود از ان حمایت کردند بفکر مطالبه گری. برای مناصب ومسولان ارشد شهرستان. از بین. جوانان ومدیران بومی اوز. باشیم و...
  اقای. بازرگانی. توجه. نمایند در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • در موزه مردم شناسی و موزه بازرگانان اوز، هزاران برگه از اسناد تاریخی نگهداری می شود که همه این اوراق، دارای شناسنامه خاص خود هستند و توسط واحد پژوهش موزه اسکن و خلاصه نگا...
  موزه مردم شناسی شهرستان اوز در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • جالب بود...
  اوزی در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • قابل تحسین است و موجب افتخار...
  اوزی در مطلب: تجلی هنر سوزندوزی در نگارش کتاب «مطبخ خودمونی»