پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲
 |  16/ آگوست/ 2022 - 10:31
  |   نظرات: يك نظر
903 views

حضور نمایندگان استان فارس و اوز در نمایشگاه بین المللی لباس

 

 

 

 

 

حضور نمایندگان استان فارس و اوز در نمایشگاه بین المللی لباس

 

محمد رفیع راوند:  از تاریخ دوم تا پنجم مردادماه در مکان نمایشگاه بین المللی تهران، یازدهمین جشنواره بین المللى مد و لباس فجر و اولین نمایشگاه تخصصى ایران ویژند با رویکرد تلفیق روش های سنتی و مدل های جدید، برگزارشد.
در این نمایشگاه تعداد ١۶ استان و همچنین چند کشور جهان حضور داشتند. از استان فارس ۶ نفر به این نمایشگاه دعوت شدند و از بین این شش نفر، سه نفر اهل اوز بودند. پروانه امیریان و آیدا عربلو از ایل قشقایى و مونا چهارلنگى نماینده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامى فارس در این نمایشگاه حضور داشتند. به نمایندگی از طرف شهرستان اوز سه تن از یاران موزه مردم شناسی اوز یعنی محمد واثقی، جهان حبیبی و فوزیه براهیمی برای نمایش و ارائه هنر دست مردان و زنان اوزی اعزام شدند.

پروانه امیریان و آیدا عربلو به نمایندگى از طرف ایل قشقایى دراین نمایشگاه حضور داشتند وکارگاه هاى آموزشى نیز برگزار نمودند. تنوع رنگ و مدل هاى لباس آنان مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.

 

 

 

محمد واثقی با کارگاه پارچه بافی اهدایی خود به موزه اوز، به نمایش نحوه پارچه بافی پرداخت. این دستگاه پارچه بافی در اوز به نام جالاهه ( jalahah ) شهرت دارد که با این دستگاه، پارچه های ابریشمی زیادی در اوز بافته می شده است. 

 

 

جهان حبیبی در مورد دوخت و دوز لباس هاى محلی بر اساس ذوق و سلیقه جوانان امروز، در مکان نمایشگاه تهران کارگاه های آموزشی برپا نمود که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

 

 

فوزیه براهیمى درمورد یکى از هنرهاى دست بانوان اوز یعنى خوس بافى و خوس دوزى چندین کارگاه برپا نمود که جاذبه خاصى براى بازدیدکنندگان داشت. 

 

 

با مصاحبه هاى فراوانى که پروانه امیریان و مونا چهارلنگى ( نماینده اداره کل ارشاد فارس) و جهان حبیبى با نشریات و خبرگزارى هاى مختلف انجام دادند باعث معرفى بیشتر هنر دوخت و دوز استان فارس در سطح ایران شدند.

در این نمایشگاه بین المللى، غرفه استان فارس به خوبى مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.
تنوع رنگ و نوع پوشش افراد این غرفه باعث جذابیت غرفه استان در بین بقیه استان ها شده بود.

علاوه بر حضور مردمى و متخصصان مد و لباس در غرفه استان فارس، مسئولین نیر براى بازدید از فعالیت هاى استان فارس در امر دوخت و دوز به غرفه مراجعه مى نمودند. چند تن از معاونین وزرا خصوصا معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت، سپهری مشاور امور زنان و خانواده صدا و سیما، امامی مسئول کارگروه مد و لباس، شجری رئیس اتحادیه کفش، شالویی معاون حوزه وزارتی وزارت و فرهنگ ارشاد، قانعی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد فارس و مدیران کل استانهای اصفهان، هرمزگان، بوشهر، گلستان، خراسان رضوی، قزوین، یزد، سیستان و بلوچستان، عزت اللهی دبیر کارگروه کشوری مد و لباس ایرانى و اسلامى، اکبری نماینده وزیر ارشاد، امیرزاده رئیس بازرسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ….. اسامى تعدادى از مسئولین کشورى بودند که از غرفه فارس و اوز بازدید نمودند. قانعی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد فارس با حضور در غرفه استان فارس به بررسى مشکلات و توانمندى هاى استان فارس و اوز پرداخت. 

 

 

 

مهارت جهان حبیبى در ارائه توضیحات و طرح هاى ارئه شده توسط ایشان، کارگاه پارچه بافى محمد واثقى و نحوه تولید پارچه در ایام قدیم جاذبه خاصى به غرفه استان فارس داده بود. ظرافت و دقت در امر خوس بافى و دوخت و دوز نوارهاى خوس بافى شده برروى پارچه هاى رنگارنگ اوز توسط فوزیه براهیمى بازدیدکنندکان زیادى را به غرفه استان فارس هدایت مى نمود. انواع البسه آقایان و بانوان که برروى مانکن ها نصب شده بود، زیبایى خاصى به غرفه استان فارس داده بود.

امید است با برگزارى بیشتر این نمایشکاه ها، توان هنرى و ذوق و سلیقه استان فارس مورد توجه مسئولین قرار گیرد و بازار کار خوب و مناسبى نصیب فعالین این عرصه در استان فارس گردد و تولیدات این هنرمندان به بازارهاى ملى و جهانى راه یابد. به امید آن روز

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “حضور نمایندگان استان فارس و اوز در نمایشگاه بین المللی لباس”

 1. ناظم گفت:

  عالیست به امید برنامه ریزی بهتر وآینده ای روشن برای تولیدوترویج لباس های محلی وسنتی وارج نهادن به افراد فعال دراین عرصه

آخرین نظرات
 • دوستان بزرگوار و پاکدل از لطف شما نسبت به مرحوم مادرم که مردم آن خطه را دوست میداشت و از زندگی در کنارشان خاطرات شیرین داشت سپاسگزارم . خداوند شمارا در پناه خودبگیرد و سر...
  شیرازی در مطلب: عکسی تاریخی از دانش آموزان دبستان دخترانه پروین اعتصامی اوز در سال ۱۳۳۷
 • من که اکنون در سن ۷۲ سالگی به سر می‌برم آن دوران را به یاد دارم خانواده شریف و نجیب تیمناک که مادر بزرگوار شما نیز یکی از آنان است حق بزرگی به گردن مردم اوز دارند آنان با...
  خضری در مطلب: عکسی تاریخی از دانش آموزان دبستان دخترانه پروین اعتصامی اوز در سال ۱۳۳۷
 • خداوند آن معلم بزرگوار رامورد رحمت خود قرار دهد که درآن زمان باوجود تمام سختی‌ها علم ودانش خودرا دراختیار دانش آموزان آن زمان قرار داد وبا تشکر ازدختر محترم ایشان که خاطر...
  در مطلب: عکسی تاریخی از دانش آموزان دبستان دخترانه پروین اعتصامی اوز در سال ۱۳۳۷
 • سپاس از آقای شریف بازرگانی و همکارانش...
  در مطلب: عکسی تاریخی از دانش آموزان دبستان دخترانه پروین اعتصامی اوز در سال ۱۳۳۷
 • بسیار عالی. دل نوشته ای زیبا ویادگاری از معلمان خوب. و رحمت. کش. آن. دوران. یاد و خاطره آسان. گرامی...
  شهروند. اوز معلم در مطلب: عکسی تاریخی از دانش آموزان دبستان دخترانه پروین اعتصامی اوز در سال ۱۳۳۷
 • با تشکر. از همشهریان. عزیز دوستدار محیط زیست که باعث سرزندگی. طبیعت ومحیط زیست همگانی. میشوند...
  قابل توجه ریس محیط. زیست اوز در مطلب: دومین عملیات پاکسازی طبیعت محدوده آب انبارها با «مشارکت همگانی» در اوز انجام شد
 • درود به آقا فرهاد گل که همواره فردی توانا و فعال در همه ی زمینه های اجتماعی و فرهنگی بوده و مطالب و مقالات و اشعار زیادی را به ایرانیان و خصوصا همشهریان گرامی تقدیم کرده...
  محسن نامی دبی در مطلب: با نویسندگان اوز، فرهاد ابراهیم پور
 • Janaab Farhad aziz va danesh-parvar Zahmat shoma dar hefz zaban va farhang Evazi hamishe moered setaayesh man boodeh va mibaashad. Omidwaram khosh o horram, salem o tando...
  Saeed ahmoodian, M.D. در مطلب: با نویسندگان اوز، فرهاد ابراهیم پور
 • درود بر جناب محمودا ! قلمتان مانا!🦋...
  در مطلب: با نویسندگان اوز، فرهاد ابراهیم پور
 • دست انهایی که زحمت کشیدن درد نکند خدا برکت بدهد...
  در مطلب: بذرهایی که با محبت در دل طبیعت اوز کاشته شد