جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
 |  27/ آوریل/ 2023 - 7:38
  |   نظرات: يك نظر
452 views

بازدید دو تن از معاونین وزیر میراث فرهنگی و مدیر کل میراث فرهنگی فارس و هیئت همراه از موزه های شهر اوز

 

 

 

 

فوزیه براهیمی:  چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ علی طلوعی معاون توسعه مدیریت و منابع، جواد واحدی معاون پارلمانی، حقوقی و استانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به همراه سید مؤید محسن نژاد و محسن ضیایی مدیرکل و رئیس دفتر مدیر کل میراث فرهنگی فارس، محمد محمدی فرماندار، حسین حسین زاده نماینده مردم شهرستان های لارستان، اوز، خنج، گراش ، جویم در مجلس، انسیه گلابی بخشدار مرکزی، مسعود کراماتی شهردار، محمود سعیدآبادی، محمد ابراهیم کیان و زندوی روسای میراث اوز، لارستان و گراش، فروغ هاشمی رئیس اداره فرهنگ، فریبا صالحی رئیس شورای شهرستان، سارا وحدانی عضو شورای شهر اوز، تاج الدین محمدی و عارف حسین پور دهیاران فیشور و کهنه به همراه تعدادی از علاقمندان به میراث فرهنگی از موزه مردم شناسی اوز بازدید نمودند.

 

  

آنان در این بازدید از هشتی،کتابخانه تخصصی موزه ( کتابخانه زنده یاد فهیمه ملایی)، اتاق حجله، چارمبارها، حمام ( جون شور) ، اتاق اروسی، حیاط ( من سرا ) و … عمارت تاریخی سوداگر محل استقرار موزه مردم شناسی اوز، بازدید به عمل آوردند. اشیای موجود در موزه شامل کتب قدیمی و دست نویس، تفنگ های دست ساز صنعتگران اوزی از ۲۷۰ سال قبل تاکنون، لباس های اصیل و سنتی دوخته شده توسط هنرمندان خوس باف و خوس دوز اوزی، اشیای سفالی شامل مورچه گیر ( گره گر )، کوزه و خمره های سفالی و اشیای دیگر مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفت.

 

 

 

در ابتدا رمیصا زمانی با لباس محلی و به گویش اوزی خیر مقدم گفت و شعری در وصف اوز قرائت نمود که مورد تشویق مهمانان قرار گرفت.

 

شریف بازرگانی مسئول موزه مردم شناسی در مورد سابقه صنعت تفنگ سازی در اوز، ظرافت و هنر خوس بافان، صنعت پارچه بافی در اوز و…توضیحات مبسوطی ارائه داد. وی همچنین مطرح نمود که موزه اوز فقط یک موزه شی محور نیست بلکه در این موزه، آئین ها و مراسم زیادی از جمله روز جهانی موزه، هفته گردشگری، روز جهانی زبان مادری و آئین های فراوان دیگری برگزار می شود.

 

 

  

طلوعی معاون وزیر میراث فرهنگی ضمن تقدیر از مسئولین موزه اوز که توانسته اند اعتماد مردم را جلب نمایند و اشیایی که در منازل خود نگه داشته اند را به موزه تحویل دهند حائز اهمیت بسیار زیاد دانست و اظهار امیدواری کرد که این حس همکاری بیشتر شود چون مردم، این موزه را از خودشان می دانند. وی از اینکه بیش از ده هزار شی توسط مردم شهرستان اوز به صورت داوطلبانه به موزه مردم شناسی اهدا شده است را یکی از موفقیت های این موزه دانست. ایشان توضیحاتی در مورد نحوه کد گذاری و معرفی اشیا ارائه نمود. حسین حسین زاده با بیان اینکه موزه مردم شناسی اوز علاوه بر جمع آوری، حفظ، نگهداری و نمایش اشیا، فعالیت های فرهنگی زیادی را در مکان موزه انجام می دهد را یکی دیگر از موفقیت های موزه اوز دانست. 

  

 

سید مؤید محسن نژاد مدیر کل میراث فرهنگی فارس در این بازدید ضمن تشکر از فعالیت های میراثی در موزه اوز بیان داشت که این موزه در جهت گسترش صنایع دستی شامل آموزش و ترویج و بازاریابی فعالیت می کند. محسن نژاد گفت که با شریف بازرگانی مدیر موزه اوز سالیان سال است که آشنایی کامل دارد و ایشان با عشق و علاقه در جهت رشد فرهنگ و ترویج آداب و رسوم شهرستان اوز کوشا می باشد.

  

 

پس از بازدید از موزه مردم شناسی اوز، کلیه بازدیدکنندگان به محل احداث ساختمان مرکزی موزه اوز مراجعه نمودند. لازم به ذکر است که خیرین این ساختمان عبدالرزاق بنار و شریف بازرگانی می باشند. زمین این موزه به متراژ هزار متر مربع توسط شهرداری در اختیار شریف بازرگانی قرار گرفته است. ساختمان موزه با معماری نوین و مشابه برکه های شهرستان اوز ساخته می شود و تا حدودی کار احداث آن به پیش رفته است. شریف بازرگانی در مورد نقشه و سازه این پروژه تو ضیحاتی ارائه نمود. وی از مسئولین کشوری درخواست نمود که این پروژه خیر ساز دارای کد شود و برای تکمیل آن بودجه ای در نظر گرفته شود. طلوعی معاون وزیر میراث فرهنگی ضمن تبادل نظر با فرماندار و نماینده مجلس خواستار پیگیری در این مورد شد. بازرگانی درخواست های خود را در مورد ساختمان جدید موزه به صورت مکتوب به معاون وزیر تحویل داد.

  

 

در برنامه پایانی بازدید معاونین وزیر میراث فرهنگی و هیئت همراه، آنان از موزه عروسک ها بازدید نمودند و با نحوه فعالیت آنان آشنا شدند.در این موزه که به همت فوزیه خضری و همراهی همکاران شان در سال ۱۴۰۱ راه اندازی شده است عروسک های زیاد و متنوعی از اقوام ایرانی و ملل دنیا نگهداری می شود. بازدیدکنندگان ضمن تقدیر از فعالیت موزه عروسک ها، برای  آنان آرزوی موفقیت نمودند.
   

 

در پایان برنامه، مهمانان برای بازدید از نقاط گردشکری شهرستان های خنج و جویم از اوز خارج شدند و به سمت خنج حرکت نمودند. 

 

 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

One Response to “بازدید دو تن از معاونین وزیر میراث فرهنگی و مدیر کل میراث فرهنگی فارس و هیئت همراه از موزه های شهر اوز”

 1. ناشناس گفت:

  درود بر مردمان همیشه در صحنه

آخرین نظرات
 • سند ارزشمندی است وشرح حال مرحوم خوب نوشته شده ، خداوند رحمتش فرماید ، آنچه مهم است ، مشاغل وی در فرمانداری ، ارتش وشرکت نفت است که بهتر بود عملکرد در مشاغل یاد شده هرچند...
  در مطلب: نامه‌ای از هنرمند خوشنویس، مرحوم محمدربیع زمان‌زاده در ۹۶ سال قبل
 • بسیار زیبا خداوند ایشان و همه اموات را مورد رحمت و مغفرت قرار دهد....
  قلم در مطلب: نامه‌ای از هنرمند خوشنویس، مرحوم محمدربیع زمان‌زاده در ۹۶ سال قبل
 • حضور اینچنین مرد بزرگی در اوز و موزه اوز بسیار جای خرسندی و افتخار برای ما آوری هاست، امیدوارم بیش تر شاهد این رویدادها باشیم، مجله ی بخارا هم واقعا می توان گفت معتبر تری...
  در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • علی دهباشی بزرگ مرد فرهنگی کشور و به بیانی آن یک تنه یک وزارت و بخارا نه یک مجله یک دایره المعارف فرهنگی است....
  در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • علی دهباشی آن یک تنه یک وزارت پاسدار فرهنگ ایران است بخارا نه یک مجله یک دایره المعارف است......
  مصیب شیرانی در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • نظر این پژوهشگر وارسته نسبت به اوز و درج آن در مجله وزین بخارا مایه افتخار و مباهات برای اوز است...
  شهروند اوز در مطلب: مجله معتبر فرهنگی‌هنری بخارا، با توضیحاتی مفصل در مورد اوز، منتشر شد.
 • اقای بازرگانی. باید در دولت جدید که مردم اوز با رای. بالا خود از ان حمایت کردند بفکر مطالبه گری. برای مناصب ومسولان ارشد شهرستان. از بین. جوانان ومدیران بومی اوز. باشیم و...
  اقای. بازرگانی. توجه. نمایند در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • در موزه مردم شناسی و موزه بازرگانان اوز، هزاران برگه از اسناد تاریخی نگهداری می شود که همه این اوراق، دارای شناسنامه خاص خود هستند و توسط واحد پژوهش موزه اسکن و خلاصه نگا...
  موزه مردم شناسی شهرستان اوز در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • جالب بود...
  اوزی در مطلب: ارزش اسناد خانوادگی را دست کم نگیریم
 • قابل تحسین است و موجب افتخار...
  اوزی در مطلب: تجلی هنر سوزندوزی در نگارش کتاب «مطبخ خودمونی»